گل نرگس فدای رنگ و بویت

بیائید برای ظهور مولامون کاری کنیم/ آیا جز این است که آمدنش را ما به تاخیر می اندازیم؟!

مذهب وهابیت چگونه مذهبى است؟

 

 

 

مذهب وهابیت چگونه مذهبى است؟ پاسخ به این پرسش را در چند محور باید خلاصه کرد

 

 

1 ـ مؤسس این مذهب; شیخ محمدبن عبدالوهاب نجدى متولد1115هـ ق و متوفى 1206 هـ ق مى باشد و مسلک وى به نام پدرش «وهابیت» نامیده مى شود.

 

2ـ افکار محمدبن عبدالوهاب از اندیشه هاى ابن تیمیه حنبلى شامى که در سالهاى 662 ـ 728 هجرى قمرى مى زیسته گرفته شده است.

 

منشأ انحراف آنان، سطحى نگرى و تمسک به ظواهر برخى از آیات و روایات است و بر این اساس نظراتى را ارائه نموده اند که مخالفت صریح با دیدگاه سایر مسلمانان، اعم از شیعه و سنى دارد.

 

وهابیون براساس برداشت هاى خود، پاره اى از اعتقادات مسلمین، مانند اعتقاد به جواز طلب شفاعت از انبیا و اولیاى الهى و پاره اى از اعمال مسلمانان مانند توسلات و استمداد از انبیا و اولیا را مخالف اصل توحید مى دانند و از این رو مسلمانان را متّهم به کفر و شرک و بدعت مى کنند.

 

 

در بسیارى از موارد قدرت هاى استعمارى و استکبارى از آنها حمایت کرده اند و با دشمنان اسلام در جهت تفرقه و ایجاد شکاف در صفوف مسلمین و پاره پاره کردن امت اسلامى، همراه گشته اند.

 

زمانى که ابن تیمیّه بعضى از افکار خویش را ظاهر کرد و از جمله سفر براى زیارت قبر پیامبرگرامى اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) را بدعت و حرام اعلام نمود، علماى مذاهب چهارگانه اهل سنت به مخالفت با او برخاستند و کتابهاى زیادى را در بطلان عقیده ابن تیمیه نوشتند و او را به دلیل ابراز عقاید باطلش به

زندان انداختند و سرانجام در سال 728 هـ ق در زندان دمشق جان سپرد.

 

اندیشه هاى ابن تیمیه با مرگ او تقریباً به فراموشى سپرده شد، تا اینکه در قرن دوازدهم محمدبن عبدالوهاب که پیرو مذهب حنبلى بود، تحت تأثیر افکار ابن تیمیه قرار گرفت و به احیاى اندیشه هاى وى اقدام کرد که با مخالفت علماى اسلام مواجه گردید و حتى پدر و برادرش که دو عالم مذهب حنبلى بودند او را طرد کردند. برادرش شیخ سلیمان کتابى به نام "اَلصّواعِقُ الالهیّه فِى الرَّدِّ عَلىَ الْوَهّابیّةِ" و کتابى دیگر به نام "فصل الخطاب فى الردّ على محمدبن عبدالوهاب" نوشت. انگلستان که این مذهب جدید را هماهنگ با اهداف استعمارى خود مى دید و به خوبى مى دانست که این مذهب، تخم تفرقه و نفاق را در ممالک اسلامى مى پراکند و پایه هاى دولت عثمانى را سست مى کند، با تمام توان به حمایت از آن پرداخت، محمد بن عبدالوهاب باهم پیمانى محمدبن سعود ـ حاکم یکى از مناطق نجد ـ براى اشاعه و ترویج افکار خود، به جنگها و غارت هاى بسیارى دامن زد و هرکس از پذیرفتن عقاید او سر باز مى زد با او معامله کافر حربى مى کرد و جان و مالش را حلال و مباح مى شمرد.

 

 

8 ـ علامه محمد امین مشهور به ابن عابدین از علماى بزرگ حنفى در حاشیه خود بر کتاب «دُرّ المختار» وهابیون را خوارج این زمان نامیده و مى گوید: «وهابیون همانند خوارج فقط خود را مسلمان و دیگران را کافر مى دانند.»(1 (براى آگاهى بیشتر مى توان به کتابهاى «کشف الارتیاب» نوشته علاّمه سید محسن امین ـ «شناخت وهابیت و رد آن» نوشته آقاى مولوى روضه باغى، «آئین وهابیت» نوشته استاد جعفر سبحانى و «عقاید اهل سنت و جماعت در رد وهابیت و بدعت» ترجمه آقاى مولوى عبدالرحمن چابهارى مراجعه کرد

 

 

پی نوشتها :

 

(1)1 - حاشیه ابن عابدین، کتاب الجهاد، باب البغاة، مطلب فى اتباع محمدبن عبدالوهاب.

 

سایت شیعه شناسی

 

نوشته شده در ٢٩ امرداد ۱۳۸۸ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ توسط زهرای منتظر نظرات () |


Design By : Night Skin